Gemlik Muhasebe'ye Hoşgeldiniz.. Bugün 26 Mayıs 2024 Pazar
Ana Sayfa Ana Kategori Çalışma Hayatı KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASI (KÇÖ)
Facebook'ta PaylaşKISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASI (KÇÖ)

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASI (KÇÖ)

Bursa SGK il Müdürü Erhan Karaca nın Kısa çalışma ödeneği ile ilgili sosyal medya hesabından yayınladığı paylaşımlarını içeren bilgileri faydalı olması ümidiyle tek bir sayfada derlediğim örnekli açıklamaları ve uygulama şeklini içermektedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ EKSİK GÜN KODLARI

1. Sigortalının kısa çalışma ödeneği aldığı dönemde sadece kısa çalışma ödeneğinden dolayı eksik gün bulunması halinde “18-Kısa Çalışma Ödeneği” kodu,

2. Sigortalının kısa çalışma ödeneği aldığı dönemde kısa çalışma ödeneği ile birlikte ayrıca başka eksik gün olması halinde “27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” kodu,
seçilecektir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU REDDEDİLİRSE

Eksik gün nedeni olarak “18-Kısa Çalışma Ödeneği veya 27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” kodlarını seçen işverenlerimizin Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu reddedilirse işyeri dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak eksik gün nedenini değiştirebilir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İLE ÜCRETİ ARASINDAKİ FARK İŞÇİYE SOSYAL YARDIM MAHİYETİNDE ÖDENİRSE SGK’YA BİLDİRİMİ NASIL YAPILACAKTIR?
Kısa Çalışma ödeneği alan sigortalılara işverenleri tarafından ücret dışında sosyal yardım mahiyetinde yapılacak ödemeler prim gün sayısını değiştirmediğinden kısa çalışmadan yararlanılmasına engel teşkil etmeyecektir.
Sigortalılara, çeşitli nedenlerle (ücretsiz izin, istirahat gibi) ay içinde çalışmasının bulunmadığı ve ücret ödenmediği aylarda prime esas kazanca dahil olacak nitelikte ücret dışında bir ödeme yapılması halinde, ücret dışındaki bu ödemeler, ödemenin yapıldığı ayda sigortalının prim ödeme gün sayısının bulunmaması nedeniyle ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ayı geçmemek üzere ilgili ayların prime esas kazancına dahil edilecektir. Ancak ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ayda da ücret ödemesine hak kazanılmadığı durumlarda, ücret dışındaki bu ödemeler prime esas kazanca dahil edilemeyecektir.
Bu durumda, kısa çalışma ödeneği kapsamında olan işyerlerinde kısa çalışma ödeneği ile sigortalının ücreti arasında kalan fark sosyal yardım olarak ödenirse SGK kapsamında herhangi bir prime tabi tutulmayacaktır.

kaynak: https://www.facebook.com/ekaraca61
SGK il müdürü Erhan Karaca sosyal medya hesabıEtiketler