Gemlik Muhasebe'ye Hoşgeldiniz.. Bugün 26 Eylül 2021 Pazar
Ana Sayfa Ana Kategori Uzmanlar Ali TEZEL SGK gizli belgelere ulaşıp gelir kadar prim isteyecek
Facebook'ta PaylaşSGK gizli belgelere ulaşıp gelir kadar prim isteyecek

SGK gizli belgelere ulaşıp gelir kadar prim isteyecek

İşte 2012 başından itibaren uygulanacak Zorunlu Genel Sağlık Sigortası ile başlayacak olan ‘Big Brother’ın ipuçları

01.10.2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun ile ülke üzerindeki herkes istese de istemese de Zorunlu Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) olmak zorundaydılar. Ancak, uygulamanın başlaması ile halktan gelecek tepkilerden çekinildiğinden uygulama önce 01.10.2010 gününe ertelendi. Her şey hazır iken 01.10.2010 günü başlayacak olan zorunlu GSS’yi geçtiğimiz 12 Haziran 2011 günü gerçekleştirdiğimiz seçimler sebebiyle de bir kez daha erteleyip, 01.10.2012 günü başlayacak dediler.

2012’DE HERKES GSS’Lİ OLACAK

Halen, emekliler ve çalışanlar ile bakmakla yükümlü oldukları eşleri ve 18 yaşından küçük çocuklarına SGK, GSS üzerinden sağlık yardımı vermektedir. 2012 Ocak ayında başlayacak uygulama ile işsizler, köylüler, 18 yaşından büyük çocuklarımız ile ayda 30 günden az SGK’ya bildirilen işçiler için kâbus başlayacak. Gerek 5510 sayılı Kanun’un SGK’ya verdiği yetkiler ve gerekse de SGK’nın kanuna dayanmayan tebliğleri gereğince aklınıza gelen tüm kamu kurumve kuruluşları tümbankalar ve kamusal kuruluşlar (noterler gibi) her vatandaşın enmahrem bilgilerini bile düzenli olarak SGK’ya göndermektedir ve her birimizin bilmediği tüm sırlarımız ve varlıklarımız şu an SGK’nın elindedir. Bizim bile hatırlayamadığımız banka hesaplarımız, kredi kartlarımız, tapularımız, vekalet verdiğimiz kişiler, pasaport bilgilerimiz, borçlarımız vs her şey SGK’nın eli altındadır.

KREDİ KARTINDAN HARCAYANA ‘GELİRİN VAR’ DENECEK

İşsizsiniz, hiçbir geliriniz yok ama ailenizin giderleri için borç da olsa kredi kartınıza yüklendiniz. Markete gittiniz, nakit çekip ev kirasını ödediniz işte tüm bu harcamaları SGK gelir kabul edecek. Bak kredi kartı ile geçen ay şu kadar harcamışsın o halde o kadar gelirin var diyecek. İşsiz olandan, geliri olmayandan bile GSS primi alacak. Öyle bir kere gelir testi yaptırdımayda 33 lira prim borcumçıktı demek yok. Gelir testi her ay tekrarlanacak ve primborcu değişebilecek.

GSS primleri 30 güne tamamlanacak

Bir işveren yanında işçi olarak çalışıyorsunuz ve işvereniniz sizi ayda 30 günden az bildiriyor. İşte sizler de her ay 30 günden eksik kalan GSS primlerinizi 30 güne tamamlayacaksınız. Aksi halde ne siz ne eşiniz ne de 18 yaşından küçük çocuğunuz sizin üzerinizden SGK’dan sağlık yardımı alamaz. Muhasebeciler iyi bilir. 01.10.2008 gününden sonra SGK’ya verilen e-bildirgenin son günü 23’üne çekildi. İşte işçiler sizler de ayın 24’ünde PTT’den alacağınız e-devlet şifresi ile hemen SGK sitesine girip, işveren sizi geçen ay kaç gün SGK’ya bildirmiş bakacaksınız. Baktınız ve işveren sizi ayda 30 günden eksik bildirmiş hemen koşa koşa SGK’ya gidip gelir testi (şimdi Kaymakamlık yeşil kart büroları yapıyor) yaptıracaksınız ve ailenin kişi başına düşen gelirini bulduracaksınız. Sonra da koşa koşa ayın son gününe kadar 30 günden eksik kalan sürenin GSS primini ödeyeceksiniz.

279 TL’DEN AZ ALAN ÖDEMEYECEK

18 yaşından büyük çocuk isterse ayda 30 günden az SGK’ya bildirilen işçi olun yapılacak gelir testine göre; kişi başına geliriniz, asgari ücretin üçte birinden 279 liradan az ise GSS primi ödemeyeceksiniz. 279 liradan çok 837 liradan az ise 33,48 lira, 837 ile 1674 arasında ise 100 lira, 1674 liradan çok ise 200 lira olan GSS primini her ay SGK’ya ödeyeceksiniz.

İşsizler en az 33 lira ödemek zorunda

İşsizsiniz veya köylüsünüz yani sosyal güvenliğiniz yok. Şu anda isterseniz SGK’nın Genel Sağlık Sistemi’ne isteğe bağlı olarak başvurup her ay sadece sağlık primi ödeyerek sağlık hizmeti alabilirsiniz. Ancak, 2012 Ocak ayından itibaren mecburi GSS’li olacaksınız ve SGK’ya en az 33 en fazla da 200 lira GSS primi ödeyeceksiniz.

18 YAŞINDAN BÜYÜK ÇOCUKLARIMIZ

İster kız olsun ister erkek çocuklarımıza sadece 18 yaşın ikmaline kadar bizim üzerimizden sağlık yardımı verebiliriz. (Okuyorlarsa en fazla 25 yaşına kadar uzayabilir) Şimdiki sistem de 18 yaşından büyük okumayan çocuklarımıza istersek SGK’ya isteğe bağlı GSS primi ödeyip sağlık yardımı aldırabiliriz. Ancak, 2012 Ocak ayından itibaren mecburi GSS’li olacaklar bizler çocuklarımız için SGK’ya en az 33 en fazla da 200 lira Genel Sağlık Sigortası primi ödeyeceğiz.Benzer Haberler
Vefat eden çocuğundan anneye aylık verilir Vefat eden çocuğundan anneye aylık verilir

İster evli olsun ister bekar yasal şartları oluşmuşsa çocuğundan anne veya babaya […]