Gemlik Muhasebe'ye Hoşgeldiniz.. Bugün 26 Mayıs 2024 Pazar
Ana Sayfa Ana Kategori Uzmanlar Ali TEZEL Vefat eden çocuğundan anneye aylık verilir
Facebook'ta PaylaşVefat eden çocuğundan anneye aylık verilir

Vefat eden çocuğundan anneye aylık verilir

İster evli olsun ister bekar yasal şartları oluşmuşsa çocuğundan anne veya babaya veyahutta her ikisine SGK tarafından aylık bağlanır…

 

Sayın Tezel, ağabeyimi 6 yıl önce çok erken yaşta 49 yaşında aniden kanser dolayısıyla kaybettik. Etrafımdan duyduğuma göre ölen yakınlarımızla ilgili SGK’dan sigorta prim çeki alabilirmişiz. Ağabeyim henüz emekli olmamıştı. Evli olmadığı için bu hak annem veya bana verilir mi. Ayrıca nereye başvurmam gerekir ve nasıl bir yol izlemem gerekir. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayşe Mehtap Altuğ

 

Sayın okurum, yasal şartların oluşması kaydıyla vefat eden evledı üzerinden ana-babaya veya sadece birisine SGK tarafından ölüm aylığı bağlanır. Kardeşlere ise bağlanma şansı hiç yoktur. Bu sebeple kardeşi olarak siz alamazsınız ama anneniz alabilir.

 

***ABİNİZİN SİGORTALILIK SÜRESİ VE GÜNÜ DE ÖNEMLİ

Aşağıda, ana-babaya vefat eden evladından aylık bağlanması şartlarını yazdık ama bundan önce abinizin de sigortalılık şartları önemlidir. Abinizin vefatı öncesinde SSK’da en az 1800 günü varsa veya 1800 günü yok ama en beş yıllık sigortalılık süresi ve bu süre içinde 900 günü varsa ana-babaya aylık bağlanma şartlarına geçilir. Bu arada gerek 900 gerek 5 yıl ve gerekse de 1800 günü tamamlamak için abiniz askerlik yapmışsa askerlik borçlanması yapılabilir.

 

 

***ANA-BABAYA AYLIK ŞARTLARI

Ölüm olayı, 1.10.2008 gününden sonra gerçeklemiş olanların ana-babalarına aylık bağlanması;

5510 sayılı Kanun’un mevcut 34. maddesine göre;

“…d) Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25’i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25’i, oranında aylık bağlanır…”

 

Ölüm olayı, 1.10.2008 gününden önce gerçeklemiş olanların ana-babalarına aylık bağlanması;

506 sayılı Kanun’un 69. maddesine göre;

“Madde 69 – Sigortalının ölümü tarihinde eşine ve çocuklarına bağlanması gereken aylıkların toplamı, sigortalıya ait aylıktan aşağı olursa, artanı, eşit hisseler halinde, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmayan veya 2022 sayılı Kanuna göre bağlanan aylık hariç olmak üzere buralardan her ne ad altında olursa olsun gelir veya aylık almayan ana ve babasına aylık olarak verilir. Ancak, bunların her birinin hissesi sigortalıya ait aylığın %25’ini geçemez.”

 

Sizin abiniz bundan 6 yıl önce vefat ettiğinden, eski yasa olan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 69. maddesine göre inceleme yapılacak ve inceleme sonrasında annenize aylık bağlanacaktır.

Prim affı kanununu bekleyin

 

Gazetenizin müdavimiyim ve köşenizi ilgi ile takip etmekteyim . Benim bir problemim var cevaplarsanız memnun olurum. Problemim şu; Eşimle birlikte sahip olduğumuz bir ltd. şirketimiz vardı. Bu şirket yeni TTK ya göre 12. 08. 2013 tarihinde ticaret sicil memurluğunca kanuna uygun şartlara haiz şartları içermediği için kapatıldı. Şirket kuruluşu 1994 yılı eşimin şirket ortağı olma senesi  ise 1996 yılıdır. O yıllarda limited şirket gayri faal ortaklarının sigortalanma şartı olmadığından gerekli işlemler yapılmadığından Bağ-Kur’lu yapılmadı. Neticede, SGK  eşimi 5510 sayılı SGK kanununa göre 01.10.2008 tarihinden  12.08.2013 tarihleri arasında sigortalı olması gerektiğini bildirerek 15.769.- lira asıl, 4459.-lira gecikme zammı olmak üzere borçlandırdığını bildirdi. Eşim 11.04.1956 doğumlu. Dolayısıyla emekliliğe hak kazanabilmesi için 25 yıl çalışabilmesi mümkün değil. Bu durumda biz bu primi boşa yatırmış olacağız gibi gözükmektedir. Bize ne gibi bir yol önerirsiniz. Mustafa Çiftçioğlu

 

Sayın okurum, her zaman limited şirket ortaklarının Bağ-Kur’lu olma zorunluluğu vardı ve bu kişinin isteğine de bağlı değildi. Sadece birkaç kez Kanun çıkarılıp, bu güne kadar Bağ-Kur’lu olması gerektiği halde kayıt edilmeyenler için aflar getirildi. Bu sebeple de eşiniz son af tarihi olan 1.10.2008 gününden sonrası için zorunlu Bağ-Kur’lu yapılmış. Bana tavsiye de bulun diyorsanız ekonomik durumunuz iyi ise prim ödemeye (isteğe bağlı olarak) devam edin ve 15 yılı tamamlayınca eşiniz emekli olsun. Alacağı aylık da aylık Bağ-Kur primi kadar olacaktır. Yani ayda 1000 lira prim öderseniz 1000 lira aylığı olur, farklı rakamlardan öderseniz ortalamasına göre aylık alır. Ancak, eşiniz 11.04.1956 doğumlu olduğundan 60 yaşında ödediği primleri toptan ödeme olarak alma hakkına da sahip. Borçlar konusunda da af kanunu beklemenizi tavsiye ederim.

 

10.10.2013Benzer Haberler
Vefat eden çocuğundan anneye aylık verilir Vefat eden çocuğundan anneye aylık verilir

İster evli olsun ister bekar yasal şartları oluşmuşsa çocuğundan anne veya babaya […]